Internet se hemží nabídkami půjček a lidé vyřizují půjčky online stále častěji. Nespoléhejte se však, že dosáhnete na senzační úrok a další podmínky inzerované na internetu. Se sjednáním půjčky nespěchejte a porovnejte více nabídek, protože máte 14denní lhůtu na rozmyšlenou. Přinášíme 5 tipů, jak si poradit s online vyřízením půjčky.
Pozor na poskytovatele, kteří neprověřují registry
Zkuste si jen zadat do internetového vyhledávače slovo půjčka a vyskočí na vás nepřeberné množství nabídek, z nichž mnohé lákají na poskytnutí půjčky bez registru. Nový zákon však nařizuje důkladně prověřit úvěruschopnost žadatele. Ač není konkrétně stanoveno, jak má být úvěruschopnost posouzena, jsou nabídky půjček bez registru podezřelé. „Kdo se chlubí nabídkou úvěrů bez registru, často kredibilitu klienta vůbec neověřuje. Pro klienty to není bezpečné, protože je poskytovatel půjčky takto může předlužit,“ upozorňuje Robin Stránský, marketingový manažer české společnosti TOMMY STACHI, která je poskytovatelem rychlých a bezpečných spotřebitelských úvěrů. „Je především v zájmu klienta, aby byla dostatečně prověřena jeho schopnost splácet, protože v opačném případě se může dostat do dluhové pasti,“ dodává Robin Stránský.
Čísla ze srovnávačů nejsou směrodatná
Lidé mají mnohdy přehnanou důvěru ve srovnávače. Srovnávače půjček na internetu jsou ale většinou jen „překupníci“. Nabízejí virtuální, na první pohled pěkná čísla, která se zpravidla liší od finální nabídky. Ve chvíli, kdy jste odeslali vyplněný formulář, vám totiž nikdo nemůže přesně říci, zda a kolik si můžete půjčit. Vaše údaje totiž v první chvíli putují od srovnávače k poskytovateli a ten vás následně takzvaně oskóruje. Až poté dostanete konkrétní nabídku přímo pro vás, která se většinou bude lišit od vašich očekávání. Nečekejte, že bude tak výhodná, jak vypadala na internetu. Nemluvě také o praktice, kdy téměř všechny srovnávače rozesílají vaše údaje na více poskytovatelů. Nikdy proto přesně nevíte, kolik nabídek na úvěr obdržíte.
Porovnejte několik nabídek, máte 14 dní na rozmyšlenou
Zákon o spotřebitelském úvěru dává spotřebitelům dvoutýdenní lhůtu na rozmyšlenou. To znamená, že jakmile dostane zájemce o půjčku konkrétní nabídku, poskytovatel úvěru mu během této lhůty garantuje nabídnuté parametry. „Lidé by měli využívat této možnosti a vždy si porovnat konkrétní nabídku od více poskytovatelů, aby viděli smlouvu a měli tak přehled o všech podmínkách, jako je RPSN i případné sankce,“ uvádí Robin Stránský. „Rozhodně nemá význam porovnávat čísla, která zájemci o půjčku nabídne internetový srovnávač, protože se jedná jen o obecné informace, které nelze brát jako konkrétní nabídku půjčky,“ dodává Robin Stránský.
Prověřte si poskytovatele
Podmínky pro získání licence k poskytování či zprostředkování půjček dle nového zákona splnila jen malá část společností. Nový zákon o spotřebitelském úvěru totiž klade na poskytovatele i zprostředkovatele nemalé nároky. Trh půjček se tedy značně pročistil, ale i tak je dobré být na pozoru. Zvláště na internetu můžete narazit na mnohé firmy, které třeba nezažádaly o licenci, ale svou liknavostí, či také svými podvodnými úmysly, stále půjčky nabízejí. Ověřit, zda jste narazili na licencovaného poskytovatele či zprostředkovatele lze na stránkách České národní banky. Pokud subjekt o licenci zažádal, znamená to, že splňuje přísná kritéria nového zákona a dohlíží na něj ČNB.
Dejte přednost transparentnosti
Internet umožňuje nejen rychlé sjednání úvěru, ale nabízí též možnost získat hned veškeré potřebné informace. Tedy v případě, že vám je druhá strana chce otevřeně dopředu poskytnout. A to by mělo být pro spotřebitele rozhodující. Upřednostněte proto společnosti, které se snaží být transparentní. Ne každá má veškeré podmínky i smlouvy na webu. Mnohdy se k žadateli o úvěr dostane smlouva až těsně před podpisem a on tak nemá dostatek času na rozmyšlenou.
[RS]